Nejdůležitější fakta o plísních

Nejdůležitější fakta o plísních

21.10.2019

Buďte ve střehu

Plísně se šíří rychle, protože houbové spory k usídlení nepotřebují nic víc než vlhkost. Postihují i potraviny v chladničce. V Evropě proudí vzduchem spory asi 200 různých plísní. Někeré z nich tvoří jedovaté zplodiny látkové výměny. Ty mohou vyvolávat ( migrénu, kašel, alergii a astma....atd.).

Jíst, či nejíst

V žádném případě se nedá zachránit chléb. Obsahuje tolik vlhkosti, že plíseň může být nepostřehutelně rozšířena v celém bochníku. Zejména je náchylné nakrájené pečivo. Naopak, u pevných druhů ovoce a zeleniny ( jablka, zelí....atd.) najdete jen malá hnědá místa, která by mohla poukazovat na plíseň, pokud je pořádně vyříznete. Druhy s velkým obsahem vody ( okurky, rajčata, meruňky ......atd.) je potřeba je celé vyhodit. Napadené ovoce nezpracovávejte na kompoty ani na zavařeninu, protože většina plísní odolává plísním. Od ořechů, které chutnají žlukle nebo hořce, by jste měly dát také ruce pryč. Sáčky se strouhanými a nakrájenými semeny po otevření raději uložte do chladničky a co nejdříve je spotřebujte. Menší plíseň se objevuje i u sýrů, které obsahují málo vlhkosti, spory tím pádem se rozmnožují obtížně. Tím pádem můžete kousek uříznout a zbytek sníst. U jiných druhů sýra ( camembert, se to nesmí. Pozor na zapomenutelné kapsle po kávě. Kvůli vlhkosti se tu plísni daří.

Větrání plísně zahání

Výskytům plísní v bytě se předchází především nárazovým větráním. Nejlépe, když třikrát denně na deset minut otevřete okna. Jinak se plísně mohou zahnízdit i v textíliích ( koberce, čalouněný nábytek ......atd.). Potom obyvatelé bytu vdechují malé spory plísní, které dráždí plíce a sliznici mohou napadnout. Najdete-li malé skvrnky plísní, očistěte je v rukavicích houbičkou a octovým roztokem. Existují speciální prostředky proti plísním.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Brambory pečené s cibulí a žampiony

Nekynutý makový závin

Zamilujte se do levandule