Vyhlaste válku křečovým žilám
Vyhlaste válku křečovým žilám
23.11.2019
Jsou metličkové žíly nebezpečné?
Ne, a jejich odstranění z medicínského hlediska není nutné, protože se na nich nemůže vyvinout křečová žíla. Sklerotizace jen z estetických důvodů.
Co nejlépe pomáhá proti křečovým žilám?
Existují různé tipy, které lze provádět ambulantně. Zejména je šetrná pěnová sklerotizace . Hodí se pro pacienty, kteří užívají léky na ředění krve. Při této metodě se speciálním medikamentem napětí vzduch a stříkne do žíly. Stěny se slepí, a tím se žíly uzavřou. Sklerotizaci lze kombinovat s jinými postupy. Má jedinou nevýhodu, může docházet ke zbarvení pokožky.
Existují nové metody k ošetření žil?
Zejména dobrá je tepelná metoda ( endoluminální laseroterapie ), protože jsou ošetřena problematická místa. Při místním umrtvením se do postižené žíly zavede malá sonda. Ta se rozehřeje na 120-140 stupňů Celsia. Tím spálí vnitřní stěny cévy, a ty se smrští. Tělo smrštěné křečové žíly samo odbourá. Po dvou až třech letech se doporučuje místo prohlédnout ultrazvukem.
Osvědčily se také radiové vlny?
Ano. Lékař při zásahu za místního umrtvení do cévy zavede elektrokatetr, který se rozehřeje na 65 - 120 stupňů Celsia. Tím se nemocná žíla uzavře, smrští se a tělo jí odbourá.
Kdy se používá tkáňové lepidlo?
Když je postižená malá žíla v podkolenní jamce, protože při tomto postupu se neporaní žádné nervy. Při metodě VenaSeal se dávkovací pistolí se trochu stříkne tkáňového lepidla, který jí ucpe. Krev pak proudí zdravými cévami. Ovšem tekutina se nedá dávkovat zcela precizně. Navíc lepidlo je chemikálie, která v těle zůstává léta.
Jak funguje " vnitřní punčocha " ?
To jsou manžety z umělého vlákna, které při miniivazivním zákroku položí kolem slabé cévy. Výhodou je, že céva zůstane zachovalá. Existují pokusy s kyselinou hyaluronovou. Ta se cíleně vstřikuje kolem cévy, aby ji stabilizovala. Problémem však je, že zákrok se po roce musí znovu opakovat. Ale v zásadě je trendem léčby křečových žil snaha cévy uchovat, což jde i díky laseru a operaci. Žílu je pak možné použít později ( srdečním bypassu......atd.).
Kdy se křečová žíla odstraňuje operačně?
V mnoha případech se musí bohužel vytahovat céva celá od kotníku k tříslu, což je ovšem špatně! Měla by se totiž odstraňovat pouze poškozená část od třísla k postiženému místu. V zásadě je potřeba řešit nemocné cévy, které působí obtíže.
Komu křečové žíly nejvíce hrozí?
Lidem s oslabeným vazivem a ženám při změně hormonálních hladin ( přechod ....atd). To totiž vede k uvolnění tkáně, která chrání povrchové cévy. Dalšími způsoby jsou dlouhodobá nadváha a nedostatek pohybu.
Komentáře
Okomentovat