Umíte ušetřit v domácnosti?
Umíte ušetřit v domácnosti?
30.12.2019
Odhalte nenápadné žrouty domu
- Zrušte pohotovostní režim. Mnoho elektro přístrojů běží v pohotovostním režimu, i když jsou vypnuté. Přitom starší přístroje ( hrací konzole nebo stereo žerou dost proudu).
- Nabíječky, USB. Nabíječka na mobil nebo elektrický kartáček, která jsou připojeni pořád " naprázdno ! v síti, můžou ročně až stát stovky korun. Také USB, pevné disky nebo dokonce sluchátka u počítače stále spotřebovávají energii. Takže je odpojte nebo když je jejich baterie plně nabitá.
- Upravte spotřebu energie. U mnoha přístrojů můžete vypnout funkce, která nepoužíváte ( jako WLAN, BLUETOOTH ). Také si můžete nastavit úsporný režim u telefonu či počítače.
- Dekorace a osvětlení. V interiérech máme rádi bohaté osvětlení a světelné dekorace nejen v časech svátků. Vsaďte při tom na úsporné LED nebo vybavte světelné dekorace praktickým časovačem.
Malé tipy na každý den
- Zdroje světla. Vsaďte na LED lampy s dlouhou životností. Bývají dokonce úspornější než LED svítidla.
- Kuchyňské potřeby. Vodu na vaření zahřejte v konvici a pak ji přilijte do hrnce. Ušetříte třetinu energie. Kromě toho dávejte pozor, aby hrnec pasoval přesně na plotýnku a nebyl malý.
- Papiňáky. Ušetří hodně energie, ale také vitamínů.
- Mikrovlnka a toastovač. Když spěcháte, hodí se k ohřívání víc mikrovlnka než sporák. Housky můžete do křupava rozehřát v troubě nebo toastovači.
Efektivní spotřebiče
- Zvyšte teplotu. 7 stupňů místo 5 stupňů Celsia v lednici sníží spotřebu o 15 procent. Důležité je také jí rozmrazovat. Námraza o 5 mm zvýší spotřebu až o 30 procent.
- Ekologický praktický cyklus. Uspoří při praní na 60 stupňů Celsia kolem 40 procent, ale trvá déle.
- Trouba. Nepoužívané plechy vyjměte před pečením. Když je necháte vevnitř, zvýšíte spotřebu až o 20 procent. Troubu a sporák krátce krátce před dovařením vypněte, využijte zbytkové teplo.
- Šetrný program myčky. Vzdejte se před mytí a snažte se, aby na nádobí bylo minimálně zbytků, značně snížíte spotřebu vody a energie. Myčku zapínejte úplně plnou.
Lépe topit, více šetřit
- Správná teplota v místnosti. V obýváku je optimální udržovat teplotu od 20-22 stupňů Celsia a v koupelně 22 stupňů Celsia. Na noc teplotu snižte, ale né o více 4-5 stupňů Celsia, v ložnici a v kuchyni 18 stupňů Celsia. Nezapomeňte po soumraku stáhnout rolety nebo závěsy, můžete ztrátu tepla u oken redukovat až o 20 procent méně.
- Topení musí být volné. Kromě toho dávejte pozor i na to, aby jste zbytečně nezakrývaly topení.závěsy či záclonami i nábytkem. Na topení ani nesušte prádlo, lépe mu bude na sušáku. Za topení můžete dát fólii,aby jste nevytápěly stěnu.
- Dobře izolujte. Utěsněte pečlivě okna a dveře, aby vám v bytě neunikalo teplo. Mezery na rámech okna a dveře můžete snadno vyplnit pomocí šikovných těsnících pásek, které koupíte v hobby marketu.
- Větrejte chytře. Dlouho otevřená okna v zimě jen ochladí zdi a přitom nezajistí výměnu vzduchu. Proto je lepší několikrát denně vyvětrat po dobu 5 minut. Pak plíseň nebude mít šanci.
Šetření energie nepřímo
- Opravte rozbité přístroje. Místo toho aby jste šli koupit ihned nové.
- Regionální produkty. Mnoho věcí jako potraviny a textílie absolvuje cestu přes půl zeměkoule na lodích či letadlech, než se ocitnou v ČR regálu. Lepší je sáhnout pro regionálních potravinách či zboží.
- Sbohem , plasty. Denně vyprodukujeme spoustu plastů. Lepší dát látkovým pytlíkům přednost než plastovými....atd.
- Na kávu kelímek sebou. Více tipů najdete na www.econea.cz, www.zachranjidlo.cz
Komentáře
Okomentovat